Dyrekcja

Ewa Hełbicka (Dereżycka)
Mgr inż. chemik-ceramik. Absolwentka Szkoły Baletowej - dyplom w roku 1972/73. Tancerka zespołu Pieśni i Tańca „Krakus” (AGH w Krakowie), instruktor choreograf kat. II. Posiada kwalifikacje pedagogiczne wydane przez Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Krakowie. Uczestniczyła w kursach szkoleniowych organizowanych dla pedagogów szkół baletowych przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, Centralny Ośrodek Pedagogiki Szkolnictwa Artystycznego (COPSA), potem przez Centrum Edukacji Artystycznej (CEA). Jest pedagogiem i choreografem szkoły od 1980r . Natomiast od 1990 r. jest dyrektorem Szkoły Baletowej w Krakowie (kiedyś Społecznej Szkoły Baletowej).

W minionych latach dyrekcję stanowili:

Marzena Lenar
Uczennica prof. Marii Dimitrow Studio Baletowego przy Teatrze Opery i Operetki w Krakowie. Przygodę z tańcem rozpoczęła jako 9 letnia uczennica powstającego w Krakowie Studio Baletowego gdzie tańczyła w wielu spektaklach operowych na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Współpracowała z ZPiT ” Krakus”. Jest autorką wielu choreografii scenicznych, pokazów mody i teledysków. Współpracowała przy tworzeniu profilowanych klas baletowych na terenie szkół w Krakowie tworząc autorski program nauczania tańca klasycznego. Od 1986 r. nauczyciel i choreograf Szkoły Baletowej w Krakowie prowadzonej obecnie przez Fundację Edukacji Artystycznej w Krakowie gdzie stworzyła ok 200 choreografii scenicznych. Nagrodzona przez Prezydenta Miasta Krakowa odznaczeniem „ Honoris Gratia” oraz odznaczeniem nadanym przez Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego Gloria Artis. W 2015 r.

Marta Mirocka (Krupińska)
Mgr inż. budownictwa lądowego. Jest absolwentką Szkoły Baletowej - dyplom w roku 1956/57. Tancerka i choreograf Opery i Operetki w Krakowie. Wykładowca PWST w Krakowie. Instruktor tańca i choreograf kat. „S”. Posiada dyplom ukończenia 3-letniego Studium Tanecznego wydany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki (COMUK) w Warszawie (kwalifikacje na poziomie wyższym zawodowym). Uczestniczyła w kursach szkoleniowych organizowanych dla pedagogów szkół baletowych przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, Centralny Ośrodek Pedagogiki Szkolnictwa Artystycznego (COPSA), potem przez Centrum Edukacji Artystycznej (CEA). Jest pedagogiem i choreografem naszej szkoły od 1963 r. Natomiast od 1990 r. jest dyrektorem artystycznym Szkoły Baletowej w Krakowie (kiedyś Społecznej Szkoły Baletowej).

Józef Preiss 
Urodzony 1913 r., absolwent przedwojennego dwuletniego Studium Baletowego przy Teatrze Wielkim w Warszawie pod kierownictwem L. Wójcikowskiego, tańczył w Teatrze Rewirowym Ściwiarskiego na Pradze, działacz na polu upowszechniania kultury tańca, założyciel chórów, zespołów śpiewaczych i grup teatralnych w Brzesku i Krakowie. W 1959 r. Na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Młodzieżowej w Wiedniu zajął II miejsce. W 1949 r. założył Społeczne Ognisko Baletowe, przekształcone w 1976/77 r. w Społeczną Szkołę Baletową Towarzystwa Muzycznego, dziś to Szkoła Baletowa w Krakowie; dyrektor tej szkoły od 1949 - 1990 r, od czasu jej powstania do 1990 r, prowadzący wykłady z przedmiotów teoretycznych. Twórca libretta do baletu „Zaczarowane Pantofelki”. Członek Komisji Kultury Urzędu Miasta Krakowa. Odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury.